Hayal Ortağım Nasıl Kullanılır?

Nasıl Üye Olunur?

Sesli Dinle:

Hayal Ortağım uygulaması Turkcell ve YGA iş birliği ile hayata geçirilmektedir. Ancak sadece Turkcell kullanıcılarına değil tüm görme engelli kullanıcılara ücretsiz hizmet vermektedir.
Uygulamaya üye olmak için öncelikle hızlı giriş butonuna basılır. Açılan ekranda telefon numarası girilerek devam edilir. Telefona gelen sms kodu ekrandaki kod alanına yazılır ve devam butonuna basılır. Ardından üye olma formu açılır. Formdaki ad soyad, e-mail bilgilerini doldurmak için her alan üzerine tıklandığında metin alanı açılır.
Tüm bilgiler doldurulduktan sonra engellilik raporu bölümüne girilerek rapor telefonun fotoğraflar bölümünden seçilir veya anlık fotoğraf çekilir. Rapor daha sonra da gönderilebilir. Kullanıcı sözleşmesi butonuna gelindiğinde eylemler rotorunda yukarı kaydırma hareketi ile sözleşmeyi kabul et butonu bulunur ve çift tıklanarak kabul edilir.
Ardından kaydet butonuna basılarak üyelik işlemi tamamlanır.

Hayal Ortağım Ana Ekranı

Sesli Dinle:

Hayal Ortağım uygulamasına giriş yapıldığında ekranın en üstünde ana sayfa yazısı yer alır. Altında alt alta gündem, kütüphane, yol arkadaşım, sinema ve oynatıcıyı aç butonları yer alır. Oynatıcıyı aç butonu birçok ekranda görülmektedir. Bu butona basıldığında hangi ekranda olduğundan bağımsız son oynatılan içerik oynatılmaya devam eder.
Ekranın alt bölümü dört sekmeden oluşur: Ana sayfa, ara, favoriler, ve ayarlar sekmesi.

Gündem

Sesli Dinle:

Gündem kategorisinde haberler, köşe yazıları, astroloji, oynatıcı butonu ve dört sekme bulunur.
Haberler:
Haberler bölümünde anlık olarak güncellenen Türkiye ve dünya haberlerine ulaşılabilir.
Haber okumak için haberler bölümüne girildiğinde; Ekranın en üstünde tüm kategoriler butonu yer almaktadır. Bu butona basıldığında açılan seçilebilir alanda aşağı yukarı kaydırma hareketi ile filtrelenmek istenen kategori seçilir ve tamam butonuna basılır. Bu şekilde görülmek istenen haber kategorisi filtrelenebilir. Tüm kategoriler butonunun altında‘Tüm haber kaynakları’ butonu yer almaktadır. Bu buton aracılığıyla açılan seçim yapılabilir alanda aşağı / yukarı kaydırma hareketi yapılarak filtrelenmek istenen kaynak seçilir ve tamam butonuna basılır. Bu şekilde gösterilmek istenen haber kaynakları seçilebilir.
İki filtreleme butonunun altında günün başlığı yer alır. Altında tüm haberler listelenmektedir. Okunmak istenen haber içerisine girildiğinde ekranın en üstünde geri butonu yer alır. Bu butonun sağında paylaş butonu bulunmaktadır. Paylaş butonuna basıldığında içeriği çeşitli platformlarda paylaşabileceğiniz bir ekran açılır. Paylaş butonunun sağında favorilere ekle butonu yer alır. Daha sonra tekrar içeriğe hızlı ulaşmak için içerik favorilere kaydedilebilir. Haber başlığından itibaren tümünü oku parmak hareketi ile tüm haber içeriği dinlenebilir veya oynat butonuna basarak ses dosyası olarak dinlenilebilir.
Köşe Yazıları:
Köşe yazıları her gün güncellenen 1000’den fazla köşe yazarının yazılarının okunabileceği bölümdür.
Gündem kategorisinde köşe yazılarına girildiğinde ekranın en üstünde gazete filtreleme ekranı açılır. Bir gazetedeki köşe yazılarını görmek için bu butona basılır. Açılan seçilebilir alanda aşağı / yukarı kaydırma hareketi ile istenen gazete seçilir ve tamam butonuna basılır.
Eğer filtreleme yapılmaz ise alfabetik sıra ile köşe yazıları listelenecektir. Ekranın sağında bir harf tablosu bulunmaktadır. Herhangi bir harfe hızlı gitmek için ayarlanabilir tablo alanında yukarı / aşağı parmak hareketiyle harfler arasında geçiş yapılır.
Bir köşe yazısı okunmak için içerisine girildiğinde, başlık, tarih alanlarından sonra yazı içeriği yer almaktadır. Tümünü oku konmutu ile veya oynat butonuna basılarak köşe yazısı okunabilir. Ekranın en üstünde geri, paylaş ve favorilere ekle butonu yer alır. Favorilere ekle butonuna Basıldığında içerik favorilere eklenir.
Astroloji:
Astroloji bölümü günlük olarak astroloji yorumlarının okunabileceği bölümdür.
Açılan ekranda listelenen astroloji içeriklerini okumak için içerisine girilebilir.

Kütüphane

Sesli Dinle:
Sesli Dinle:

Hayal Ortağım ana ekranında kütüphane butonuna basıldığında dergiler, eğitimler, ve kitaplar ekranı yer alır.
Dergiler:
Dergiler bölümünde, bilim, teknoloji, iş yaşamı, engellilik gibi farklı kategorilerde 10’dan fazla içerik bulunmaktadır.
Dergiler ekranına girildiğinde Dergi seçimi yapılan ayarlanabilir alan açılır. Bu alanda aşağı / yukarı parmak hareketi ile okunmak istenen dergi seçilir ve tamam butonu ile dergi seçilen derginin sayıları listelenir. Okunmak istenen sayı ayarlanabilir alanda seçilir ve tamam butonuna basıldığında ilgili sayıda yer alan içerikler görüntülenir. Okunmak istenen içeriğe basıldığında yazı tümünü oku parmak hareketi ile okunabilir veya oynat butonuna basılabilir.
Eğitimler:
Eğitimler bölümünde, genel kültür, teknoloji, bilim gibi alanda 100’den fazla eğitim bulunur.
Bu eğitimleri görmek için kütüphane eğitimler bölümüne girilir. Açılan ekranda listelenen eğitimler görülebilir. Bir eğitimi oynatmak için ilgili eğitime girilerek oynat butonuna basılır.
Eğitimleri kategorilerine göre filtrelemek için eğitimler ekranındaki tüm kategoriler butonuna basılır ve açılan ayarlanabilir alanda yukarı / aşağı parmak hareketi ile kategori seçilir ve tamam butonu ile filtrelenir.
Kitaplar:
Kitaplar bölümünde Getem’e Ait 5000 kitaba ulaşılabilir.
Kitap dinlemek için kütüphane ekranında kitaplar bölümüne girilir. Açılan ekranın üstünde tüm kategoriler butonu yer alır. Bu butona basıldığında kategori seçilebilecek ayarlanabilir alan açılır. Aşağı /yukarı parmak hareketi ile kategori seçimi yapılır ve tamam butonuna basılarak kategori filtrelenir. Eğer kategori seçimi yapılmazsa kitaplar alfabetik olarak listelenir.
Bir kitap dinlenilmek istendiğinde üzerine basılarak kitap ekranı açılır. Açılan ekranda kitabın kaç ayrım olduğu, yazarı, kategorisi gibi bilgilere ulaşılabilir. Kitabı dinlemek için oynat butonuna basılır. Oynat butonuna basıldığında eğer daha önce getem hesabına giriş yapılmadıysa getem bilgilerinin girileceği ekran açılır. Getem kullanıcı adı ve şifresi girilip giriş yap butonu ile giriş yapılır. Giriş başarılı ise kitap ekranına dönülür. Tekrar oynat butonuna basıldığında kitabın indirme seçenekleri açılır. İlk ayrım veya tüm kitap indirilebilir. İndirme tamamlandıktan sonra kitap dinlenmeye başlanır.

Yol Arkadaşım

Sesli Dinle:

Yol arkadaşım özelliği ile farklı şehirlerdeki yirmiden fazla AVM’de navigasyon alınabilir.
Yol arkadaşım ile navigasyon almadan önce bilinmesi gerekenler: Bluetooth ve konum servisleri açık olmalıdır ve aktif internet bağlantısı bulunmalıdır. Navigasyon sırasında telefon yere paralel şekilde tutulmalıdır. en verimli kullanım için yere paralel tutuş pozisyonu ve kulaklık kullanılması önerilir.
Bir AVM’de navigasyon almak için öncelikle yol arkadaşım bölümüne girilir. Ardından avm butonuna basılır ve açılan listeden Bulunulan AVM seçilir. AVM’ler il başlıklarının altında yer alır.
AVM’ye girildiğinde tüm mağaza listesi açılır. Tümü butonuna basarak mağazalar kategorilerine göre filtrelenebilir veya arama alanı kullanılarak bir mağaza aranabilir.
Ekranın en üstünde mağaza listesi, serbest dolaşım ve hakkında butonları yer almaktadır. Mağaza listesi ilk açılan aktif sekmedir ve tüm mağaza listesi görüntülenir. Serbest dolaşım anlık olarak yürürken önünden geçtiğiniz mağazaların adları okunur. Eğer sağ kenardaki mağazalara yakınsanız sağdaki mağazalar okunacaktır. Tam kapı önünde değil mağazanın genel olarak önündeyken mağaza adı okunur.
Navigasyon almak için mağaza listesinden gidilmek istenen ilgili mağaza seçilir. İçerisine girildiğinde
Mağazanın adı, kapı numarası, kat bilgisi ve mağaza kategorisi gösterilir. Navigasyon almak için buraya git butonuna basılmalıdır. Buraya git butonuna basıldığında hareket edilmemelidir. Rota hazır olduğunda bir bilgi pop-up’ı çıkar. Tamam dedikten sonra yönlendirdiği yöne doğru hareket edilmelidir. Kullanılan teknoloji sebebi ile zaman zaman rotada olduğunuzdan emin olunuz uyarısı duyulabilir. Böyle durumlarda yürümeye devam ettiğinizde uyarı alınmaya devam ediliyorsa telefon sallama hareketi ile tekrar rota alınabilir.
Rota hesaplanması için etrafınızda dönün uyarısı alındığında tam açı ile dönülmelidir. Ancak bu dönme işlemi yavaş yapılmalıdır ve dönüş esnasında navigasyon adımı duyulduğunda yürünmeye başlanmalıdır. Bu işlem anlık konum belirlenmesi için yapılmaktadır.
Konuma ulaşıldığında bir uyarı pop-up’ı çıkar ve mağazanın anlık konuma göre yönünü belirtir.

Sinema

Sesli Dinle:

Sinema özelliği ile vizyondaki filmler sinemada herkesle aynı anda izlenebilir.
Hayal Ortağım uygulamasında filmler vizyona girdiğinde betimlemeleri yer alır. Hangi filmlerin eklendiğini görebilmek için uygulamanın bildirimlerine izin verilebilir. Eğer uygulama ilk açıldığında izin verilmediyse telefonun ayarlar bölümünden açılabilir.
Sesli betimlemeli film izlemek için öncelikle sesli betimleme dosyasının Hayal Ortağım uygulamasına indirilmesi gerekir. Film izlenirken uygulama film sesini tanır ve betimleme dosyasını kulaklıktan oynatır. Bir film izlemek için uygulamanın film sesini duyması ve betimlemeyi oynatmak için kulaklığın takılı olması gerekir.
Bir film izlemek için sinema butonuna basılır. İzlenmek istenen filme girilir. Açılan ekranda film bilgileri duyulur. Sesli betimlemeyi indir butonuna basılır. Film sesi indiğinde sesli betimlemeyi indir butonu sesli betimlemeyi başlat olarak değişir. Bu butona basıldığında uygulama film sesini dinlemeye başlar ve betimleme oynatılır. Eğer filmde uzun süre sessiz sahneler varsa uygulama sesi tanıyamayacağı için betimleme ve film işleşmesi durabilir. Bu hata alınırsa durdur butonu ile durdurularak tekrar oynat butonuna basılmalıdır.

Ara ve Favoriler Sekmesi:

Sesli Dinle:

Hayal Ortağım platformunda bir içeriği aramak için ekranın altındaki sekmelerden ara sekmesine basılır. Açılan arama alanına aranmak istenen anahtar kelimeler yazılır. Arama sonuçları kategoriler şeklinde görüntülenir. Kitaplar kitaplar başlığı, haberler haberler başlığı altında listelenecektir.
Her içerik ekranında içeriği favorilere ekleyebileceğiniz bir buton bulunmakta. Favorileri sonradan görüntülemek için ekranın altındaki favoriler sekmesi kullanılır. Bu ekranda içerikler kategorilendirilmiş şekilde listelenir. Listedeki bir içerik seçildiğinde ilgili içerik ekranı açılacaktır. Eğer içerik favorilerden kaldırılmak istenirse favoriler butonuna basıldıktan sonra ilgili içeriğin içerisine girilerek favorilerden kaldır butonu kullanılır.

Ayarlar Ekranı

Sesli Dinle:

Ayarlar sekmesinde profil bilgiler, hesapları yönet, engellilik raporu, dosya yönetimi, kullanıcı sözleşmesi, öneriler ve şikayetler ve çıkış butonları yer almaktadır. Ekranın en altında ise uygulama versiyonu bulunur.
Profil bilgileri:
Profil bilgileri düzenlenmek istendiğinde bu butona basılır. Açılan ekranda, ad soyad, doğum tarihi, cinsiyet bilgileri bulunur. Ad soyad ve e-posta adresleri öneriler bölümünden gönderilen geri bildirimler için önemlidir. Bilgilerin doğru olması gerekir.
Hesapları yönet:
Kitap dinlemek için kullanılan getem hesabının bulunduğu bölümdür. Getem anahtarı kapalı olduğunda kitaplara ulaşılamaz. Bu anahtar açık konuma getirildiğinde getem bilgilerinin girilebileceği alan açılır. Kullanıcı adı ve şifre girilir.
Engellilik raporu:
Hayal Ortağım platformunda telifli içerikler bulunduğundan üye olan kullanıcılar engelli olduklarını kanıtlayan belgeyi uygulamaya yüklemelidir. Engellilik raporu ekranında rapor işleme izni bulunmaktadır. Rapor gönderildiğinde bu buton açık durumdadır. Eğer kapatılırsa telifli içeriklere ulaşılamaz. Eğer daha önce rapor gönderildiyse ekranda raporu göster butonu yer alır ve basıldığında rapor görsel olarak gösterilir.
Dosya Yönetimi:
Hayal Ortağım’a indirilen betimleme sesleri ve kitaplar ile ilgili dosya işlemleri bu ekranda gerçekleştirilir. Ekranda bulunan getem dosyası ve betimleme sesi sayısı ve toplam boyutu gösterilir. Eğer tümü silinmek istenirse verileri temizle butonuna basılır. Eğer belli bir içerik silinmek istenirse içeriğin yanındaki verileri temizle butonu kullanılır.
Öneriler ve şikayetler:
Hayal Ortağım ekibine her zaman geri bildirim gönderilebilir.
Uygulama içerisinden önerilerin paylaşılabilmesi için öneriler ve şikayetler butonu kullanılabilir. Basıldığında bir metin alanı açılır. İlgili metin yazıldıktan sonra gönder butonuna basılır. Mesaj başarı ile ulaştığında bir pop-up çıkar.
Çıkış yap butonu: Uygulamadan çıkış yapar.

Oynatıcı kullanımı

Sesli Dinle:

Uygulama içerisindeki tüm sesli içerikleri dinlerken Hayal Ortağım oynatıcısı kullanılır. Bu oynatıcıya her ekranda oynatıcıyı aç butonu ile ulaşılabilir. Herhangi bir ekranda bu butona >basıldığında oynatıcı tam ekran haline gelir. Bu ekranda önceki, sonraki ayrıma gitmek, durdurup devam ettirmek için butonlar yer alır. Ayrıca okuma hızı ayarlanabilir. Okuma hızı ayarlanabilir alanında aşağı / yukarı parmak hareketi ile okuma hızı değiştirilebilir.

destek@hayalortagim.com

© 2012 - 2019 Turkcell &